Öncelikle motorun gereğinden fazla boşta çalıştırılması fazla yakıt tüketimine yol açar. Motorun ısınması için 30 saniye yeterli, araç hareket ettikten sonra motorun ısınması daha sağlıklı ve ekonomik olarak sağlanır.

Ani hızlanma ve frenleme motoru yıprattığı gibi fazla yakıt tüketimine de yol açar. Otomobili kötü kullanma, araçtaki çeşitli sistemlere zarar verir. Ekonomik araç kullanımı için düzenli bakım çok önemlidir. Fren, ateşleme, karbüratör, yağlama ve termostat sistemleri bakımsız araçların yakıt tüketimi yüzde 20 artar. Sadece hava filtresinin tıkalı olması bile yakıt tüketiminin yüzde 10 artmasına yol açar. Araç kullanım kılavuzundaki periyodik bakımlara uyulmalı, olağan dışı ses, koku ve sarsıntı tespit edildiğinde araç mutlaka yetkili servisine bakıma götürülmelidir.

Klimaya dikkat!

Otomobillerdeki klimalar motorun gücünden yararlanarak çalıştığı için, gereksiz klima kullanımından da kaçınmak gerekiyor.

Araca ve motora uygun yakıt seçilmesinin tasarruf elde edilmesine katkı sağlar. Yakıtın güvenilir akaryakıt istasyonlarından alınması ve araçların kullanma kılavuzlarında belirtilen yakıtın kullanılması önemli bir noktadır.

Ayrıca, aracın türüne, ağırlığına ve yapısına uygun lastikler seçilerek daha ekonomik sürüş sağlanabilir. Lastiklerin havası düzenli olarak kontrol edilmeli, ne az ne de fazla şişirilmiş lastikler kullanılmalıdır. Az şişirilmiş lastikler aşırı ısınmaya ve deformasyona neden olduğu gibi yakıt tüketimini de yüzde 1 artırır.