1.Kesinlikle alkollü olarak araç kullanmayın ve kullandırmamaya çalışın.

2.Emniyet kemerinizi mutlaka takın ve taktırın. Mümkünse arka koltuktakilere de taktırın Unutmayın (50 KM HIZDA) ani fren esnasında ortalama ağırlıklar 40 kat artarak öne doğru fırlayacaktır….Arka cam önüne sert cisimler koymayın…Çocukları mutlaka çocuk koltuğuna oturtunuz. Emniyet kemerinin taşıtınızın orta direklerinde bulunan ayarlı tutucularından boyunuza göre ayarlayın. Emniyet kemeri kesinlikle boyun bölgenizin üzerinde olmasın.

3.Gece ve gündüzleri mutlaka kısa farlarınızı yakınız .Farlarınız, Aynalarınız,Camlar,Stoplar,Park lambaları daima çalışır ve temiz olmalı.

4.Sileceklerinizi görüşün kapanmasını beklemeden çalıştırın

5.Sinyallerinizi yön değiştirmelerde mutlaka kullanın,Sinyal vermeniz size geçiş üstünlüğü sağlamaz kontrol ettikten sonra şerit değiştiriniz.Başkasının sinyaline asla güvenmeyin..

6.Yağmurun yağdığı ilk anlarda dikkatli olun hız azaltın,Mıcırlı yollarda ve sisli havalarda da hız azaltın.

7.Direksiyon simidini mutlaka iki elle tutun ve 9.15 pozisyonun da olmalıdır.

8.Koltukları mutlaka kendinize göre ayarlayın,direksiyona olan uzaklığınız omuzunuzu koltuk sırtlığından kaldırmadan bileğiniz direksiyonun 12 noktasına değecek şekilde ayarlayınız.Ayağınız pedallara basılı iken gergin olmamalı ve dizinizde normal bir açı olmalıdır.

9.Acil fren durumunda daha kısa mesafede durmak için debriyaja ve frene birlikte basınız.Daima seyir esnasında ön ve arka trafiği kontrol ederseniz algılama süresi kısalır ve daha kısa mesafede durabilirsiniz.

10.Kırmızı ışıkta ve yaya geçitlerinde durduğunuz zaman geçit çizgilerini ihlal etmeyin ve bu sayede yeşil ışığın yandığını daha rahat görebilirsiniz.

11.Kırmızıdan sonra yanan yeşil ışık esnasında arkadaki korna seslerini dikkate almayınız.Kendinize 2 sn.lik bir zaman sağlayınız unutmayınız yandan çarpmalarda çok tehlikeli sonuçlar doğurur.

12.Sisli havalarda kayganlık faktörü artacağından takip mesafesini artırınız siste önünüzdeki aracı değil de yolun sağındaki yol çizgisini eğer çizgi yoksa yolun sağ sınırını takip ediniz.

13.Ön yolcu hava yastığı varsa 1.65 cm den küçük boyluları ön koltukta oturtmayın .

14.Koltuk başlığı çarpmalarda hayat kurtarır araca bindiğiniz zaman ayarlarını kontrol edin.

15.Sollama esnasında kararlı olun. Sollama yerini , zamanını ve hızını iyi seçin.

16.Yağışsız havada ve yağışlı havada takip mesafesine uyunuz.Sadece önünüzdeki aracı değil onların önündeki ve arkasındaki araçları da takip ediniz.

17.Otomobilinizle kesinlikle kimseyle yarışmayın hız felaket getirir.

18.Kesinlikle vitesi boşa almayın.Yokuş aşağı inerken çıktığınız viteste inin.

19.Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmayın zorunlu ise aracı sağa çekip durdurunuz. Konuşurken dikkatiniz dağılır ve kazaya sebebiyet verirsiniz.

20.Ani ve gereksiz fren kullanmayın sık fren kullanmaktan kaçınınız.Yavaşlamalarda ve durmalarda Motor frenini kullanınız.

21.Aracınız bozulup kaldığı zaman veya Lastik patlayıp değiştirileceği zaman
mutlaka emniyet tedbirleri alınız,gerekli işaretlemeleri yapınız.

22.Soğuk havalarda aracınızın el frenini kesinlikle çekilmeyin. Eğer çekili unutulmuş ve donmuşsa aracı arkadan ve önden iterek sıkışan frenin açılmasına çalışın. Üzerine sıcak su dökerek açmak da bir çözüm yoludur. Aracın kilidinin donması durumunda kapıyı açarken anahtarı ısıtın.

23.ABS fren sistemi, virajlarda ıslak yüzeylerde çakıl ve benzeri malzemeli yollarda daha iyi yol tutuşu sağlamaz,virajlara yüksek hızla girerken yol platformunda kalmanıza yardım etmez. ABS’nin ıslak yol yüzeyinde önünüzdeki aracı yakın takip ederken ortaya çıkan bir frenleme durumunda size bir yararı olmayacaktır.